Porady/Pomysły

Jak zorganizować zaplecze sanitarne na zawodach sportowych?

Obowiązkiem każdego organizatora dużych wydarzeń sportowych jest zapewnienie widzom i zawodnikom zaplecza sanitarnego. Jak powinno ono wyglądać i w jaki sposób je zorganizować? Dowiedz się z poniższego artykułu.

Zaplecze sanitarne na zawodach – przepisy prawa

Imprezy i zawody sportowe mogą trwać nawet cały dzień. W trakcie ich trwania zarówno kibice, jak i zawodnicy spożywają posiłki i napoje. Trudno zatem wyobrazić sobie wydarzenie tego typu bez zapewnienia widzom dostępu do toalety. Konieczność zagwarantowania zaplecza sanitarnego wynika nie tylko z troski o komfort uczestników imprezy, ale również przepisów prawa. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, określa wymagania dotyczące zorganizowania zaplecza higieniczno-sanitarnego na imprezach masowych.

Czy jednak na każdych zawodach sportowych organizator musi zapewnić zaplecze sanitarne? Okazuje się, że nie jest to obowiązkowe w każdym przypadku. Wymóg ten dotyczy bowiem tylko zawodów, które można znać za imprezę masową.

Jak powinno wyglądać zaplecze sanitarne na zawodach sportowych?

Zaplecze sanitarne na zawodach sportowych musi obejmować właściwą liczbę toalet. Jeśli w miejscu imprezy nie ma toalet stacjonarnych, można wynająć toalety przenośne. Bardzo istotna jest liczba kabin WC. Jeśli nie zostanie zapewniona odpowiednia ilość toalet, to inspekcja sanitarna może odrzucić wniosek o organizację  musi się znaleźć na zawodach sportowych? W tym przypadku zastosowanie mają przepisy właściwe dla organizacji imprez masowych.

Wynika z nich, że na wydarzeniu, w którym udział weźmie do 1000 osób, liczba toalet musi odpowiadać liczbie uczestników podzielonej przez 250, np. 1000/250=4, co oznacza obowiązkowe 4 toalety. Z kolei na imprezie liczącej od 1001 do 10000 osób liczba toalet musi odpowiadać sumie wyników dzielenia liczby uczestników przez 250 oraz 750, np. 10000/250=40 oraz 10000/750=14 (po zaokrągleniu), 40+14=54. Na imprezie tej należy zatem zorganizować 54 toalety. W przypadku wydarzeń z jeszcze większą liczbą uczestników należy również wyliczyć wielkość zaplecza sanitarnego – stosowne działania matematyczne są przedstawione we wspomnianej ustawie. Co ciekawe, jeśli organizator dopuści spożycie piwa na imprezie, liczba toalet musi być większa o 50% od wyliczonej wartości.

zaplecze sanitarne

 

Organizacja zaplecza sanitarnego na zawodach

Organizację toalet przenośnych na zawodach sportowych należy rozpocząć od obliczenia liczby niezbędnych kabin. Gdy już dowiesz się, ile toalet potrzeba na imprezie, skontaktuj się z firmą oferującą wynajem toalet Katowice. To jedno z wielu polskich miast, w którym często organizowane są duże imprezy sportowe, podczas których wymagane jest zaplecze sanitarne. Nic zatem dziwnego, że na terenie tej miejscowości i w jej okolicach działają profesjonalne firmy świadczące tego rodzaju usługi. Najłatwiejszy i najlepszy sposób na znalezienie odpowiedniego dostawcy to skorzystanie z serwisu Smieci.eu. Wystarczy złożyć bezpłatne zapytanie o wynajem toalet Lublin, Gdańsk, Białystok czy w dowolnym innym mieście, a specjaliści z portalu pomogą nawiązać współpracę z odpowiednią firmą dostarczającą i serwisującą przenośne toalety.

Jeden komentarz do “Jak zorganizować zaplecze sanitarne na zawodach sportowych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *